VieskaMaraton 18.6.2022

T U L O K S E T

© Helaalan Tulos

Välituloste 17:00:08 Sarja on kesken, puuttuu 1

Kilpailun sarjat: MYL; N40; M40; N50; M50; M60; MYL; NYL; M40; N40; M50; N50; M60
; N60; MYL; NYL; MYL; NYL

MYLMiehet 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.22Juha LaitinenLapuan Virkiä40:17.5 (1.)1:20:08.9 (1.)2:01:59.6 (1.)2:43:59.0
DNF2Tapani TyyneläTarvola1:03:24.7 (2.)2:06:05.4 (2.)2:53:32.9 (2.)DNF
DNS1Tatu MariaporiAlajärven Ankkurit DNS
Sarjaluettelo
N40Naiset 40 vuotta 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.17Miia HannunenTornio1:14:55.7 (1.)2:25:37.4 (1.)3:38:28.8 (1.)4:51:13.7
Sarjaluettelo
M40Miehet 40 vuotta 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.7Esko TolonenKempeleen Maratonklubi54:55.8 (4.)1:45:49.5 (2.)2:37:07.6 (2.)3:30:50.8
2.4Janne PitkäläSiilinjärvi52:44.5 (1.)1:43:01.2 (1.)2:36:11.5 (1.)3:32:50.2  +1:59.4
3.24Jari VidjeskogKokkola54:45.9 (3.)1:46:40.0 (3.)2:42:44.3 (3.)3:45:44.5  +14:53.7
4.5Mika NiiranenIisalmi53:38.1 (2.)1:47:11.3 (4.)2:46:53.3 (4.)3:51:00.1  +20:09.3
5.3Kai HiltunenKangasala1:04:31.0 (5.)2:04:29.1 (5.)3:05:47.7 (5.)4:11:32.8  +40:42.0
6.6Kimmo LähteinenMahlun Marjanpoimijat1:12:16.8 (6.)2:23:44.2 (6.)3:36:42.4 (6.)4:50:33.3  +1:19:42.5
Sarjaluettelo
N50Naiset 50 vuotta 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.19Merja Honkonen-PohjonenHäjyt55:09.1 (1.)1:47:18.1 (1.)2:40:35.0 (1.)3:35:54.3
2.18Birgi PutkonenRauhalahti Road Runners56:26.3 (2.)1:51:42.5 (2.)2:48:41.7 (2.)3:47:57.0  +12:02.7
Sarjaluettelo
M50Miehet 50 vuotta 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.8Teuvo KuuselaKemi53:32.9 (1.)1:44:00.7 (1.)2:35:27.5 (1.)3:28:38.7
2.21Hans FagernäsFMR-Teerijärvi58:02.6 (2.)1:51:43.4 (2.)2:45:26.8 (2.)3:42:55.0  +14:16.3
3.23Kari HaukkalaHäjyt1:00:21.2 (3.)1:57:49.0 (3.)3:00:17.7 (4.)4:01:15.3  +32:36.6
4.9Mikko KeränenKajaani1:00:30.7 (4.)1:58:16.6 (4.)2:58:25.0 (3.)4:13:19.7  +44:41.0
Sarjaluettelo
M60Miehet 60 vuotta 41.195 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) 21.1 km (Sij.) 31.15 km (Sij.) Tulos Ero
1.20Seppo LaitinenLapuan Virkiä53:30.3 (1.)1:43:48.7 (1.)2:33:58.4 (1.)3:23:46.3
2.12Olavi Kuja-LipastiHäjyt54:45.9 (2.)1:45:25.7 (2.)2:38:00.8 (2.)3:28:53.7  +5:07.4
3.14Jorma KinnunenSuomussalmen Rasti1:00:31.1 (3.)1:58:18.2 (3.)2:58:03.2 (3.)3:59:16.7  +35:30.4
4.11Olavi VähämäkiLaihia1:06:56.1 (4.)2:13:41.4 (4.)3:22:43.2 (4.)4:35:05.8  +1:11:19.5
5.16Edvin HepokangasOulu1:12:16.2 (5.)2:23:47.4 (5.)3:36:41.8 (5.)4:50:33.3  +1:26:47.0
6.13Alpo VornanenIisalmi1:17:39.5 (8.)2:34:45.3 (7.)3:55:26.3 (8.)5:18:28.6  +1:54:42.3
7.15Väinö LappalainenIisalmen Visa1:17:39.0 (7.)2:34:45.8 (8.)3:55:25.6 (7.)5:18:32.7  +1:54:46.4
8.10Heikki KiveläKälviän Tarmo1:16:34.9 (6.)2:26:55.7 (6.)3:52:02.9 (6.)5:28:14.1  +2:04:27.8
Sarjaluettelo
MYL 21,1Miehet yleinen 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.109Toni MyllyläKajaanin Kipinä37:22.4 (1.)1:14:47.6
2.111Marko PalohuhtaUK39:09.3 (2.)1:18:37.3  +3:49.7
3.154Ilpo SeppänenTaivalkoski41:48.2 (4.)1:20:59.9  +6:12.3
4.103Johannes PakanenYlikiimingin Nuijamiehet40:58.9 (3.)1:22:15.6  +7:28.0
5.101Juho KomulainenIisalmi48:24.7 (7.)1:32:05.3  +17:17.7
6.108Teemu LaitalaMerijärvi46:40.3 (6.)1:36:07.3  +21:19.7
7.105Sami EskolaOulu48:26.8 (8.)1:36:30.7  +21:43.1
8.168Jaakko OllilaT. Maijala Oy49:54.4 (10.)1:37:25.4  +22:37.8
9.107Tuomas RoivainenOtanmäen Teräs (OTE)46:36.8 (5.)1:37:40.6  +22:53.0
10.110Mikko HuotariIisalmi49:23.6 (9.)1:38:20.7  +23:33.1
11.165Arto NieminenTeam Pseudomonas50:10.6 (11.)1:40:51.0  +26:03.4
12.102Pekka SirviöSotkamo52:17.3 (12.)1:44:38.8  +29:51.2
13.166Petri HeinonenYlivieskan Kuula53:50.6 (13.)1:45:25.8  +30:38.2
14.106Miiko LampinenTeuva58:52.6 (14.)2:07:14.8  +52:27.2
15.112Nuutti YliniittyOulaisten Op1:14:40.8 (15.)2:27:42.6  +1:12:55.0
DNS104Johannes SoutukorvaOulu DNS
Sarjaluettelo
NYL 21,1Naiset yleinen 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.130Minna HuovinenPudasjärven Urheilijat45:34.9 (1.)1:29:55.3
2.131Eija HartikainenMikkelin Kilpa-Veikot46:04.7 (3.)1:30:36.8  +41.5
3.132Jenna LempinenPudasjärven Urheilijat45:57.2 (2.)1:33:54.2  +3:58.9
4.128Marjo VesalaPudasjärven Urheilijat47:54.4 (4.)1:34:38.1  +4:42.8
5.159Lotta KinttuPudasjärven Urheilijat48:27.7 (5.)1:37:49.4  +7:54.1
6.127Charlotte RautioRT Hyvinvointipalvelut52:30.8 (6.)1:43:52.4  +13:57.1
7.145Eerika OhtamaaNivala1:05:05.9 (10.)2:01:09.5  +31:14.2
8.129Emma MannerkiviKuopio1:01:30.1 (8.)2:02:23.3  +32:28.0
9.158Maria IsotalusAlavieskan Viri58:45.6 (7.)2:04:00.2  +34:04.9
10.156Heidi KyöstiHimangan Urheilijat1:02:02.9 (9.)2:05:09.5  +35:14.2
11.146Sinikka OhtamaaNivala1:09:42.9 (11.)2:19:00.3  +49:05.0
12.143Jemina Niemelä 1:09:52.5 (12.)2:20:23.6  +50:28.3
Sarjaluettelo
M40 21,1Miehet 40 v 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.118Teemu ManninenKokkolan Työväen Urheilijat40:58.2 (1.)1:20:58.7
2.117Joni PajalaSaloisten Salama52:29.8 (3.)1:45:09.8  +24:11.1
3.142Ville Poutiainen 50:54.2 (2.)1:45:40.1  +24:41.4
4.114Teemu LaakkonenYlivieska53:51.2 (5.)1:48:37.0  +27:38.3
5.157Tuomo KääntäAlavieskan Viri52:52.8 (4.)1:51:19.9  +30:21.2
6.155Toni RytkönenOulu59:28.6 (6.)1:56:58.6  +35:59.9
7.164Heikki KoskelaRautapohjan Juoksijat1:00:06.4 (7.)1:58:19.5  +37:20.8
8.116Jarkko KallioOulu1:03:24.8 (8.)1:58:54.6  +37:55.9
-24 - (-)
DNF115Antti SiipolaNorthern Trail Runners - (-)DNF
DNS113Mika KiljalaYlivieska DNS
Sarjaluettelo
N40 21,1Naiset 40 v 21.1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.162Kirsi KiveläLimingan Niittomiehet47:55.7 (1.)1:37:02.1
2.161Piia PuustinenRRR50:01.8 (2.)1:39:40.4  +2:38.3
3.153Katri HautakangasOulun Triatlon & Cycling51:43.2 (4.)1:42:25.8  +5:23.7
4.152Jaana TenkanenJämsä57:24.8 (5.)1:53:43.2  +16:41.1
5.163Minna KoskelaOulainen1:00:07.0 (7.)1:58:18.9  +21:16.8
6.169Piia JylhäYlivieskan Kuula59:28.1 (6.)1:58:52.1  +21:50.0
7.134Marjut KreiviOulu1:01:25.6 (8.)2:01:43.8  +24:41.7
8.150Riikka JuolaKalajoki1:02:02.3 (9.)2:03:59.6  +26:57.5
DNF133Riikka BurkeRauhalahti Road Runners50:37.2 (3.)DNF
Sarjaluettelo
M50 21,1Miehet 50 v 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.122Kari KorhonenKuusamo46:10.5 (1.)1:32:16.1
2.147Marko MännistöRaahen Vesa51:04.8 (2.)1:43:03.1  +10:47.0
3.120Samuli KemppainenSotkamon Jymy58:40.9 (3.)1:55:04.1  +22:48.0
4.119Matti VainikainenRauhalahti Road Runners1:00:08.3 (4.)1:59:39.7  +27:23.6
DNS121Raymond BloundCape Town DNS
Sarjaluettelo
N50 21,1Naiset 50 v 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.135Tarja ViertorinneKiuruveden Urheilijat47:01.9 (1.)1:34:09.3
2.136Elli ÖverstiKalajoen Junkkarit53:36.2 (2.)1:47:05.5  +12:56.2
Sarjaluettelo
M60 21,1Miehet 60 v 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.123Jukka KitinpramiLimingan Niittomiehet50:44.6 (1.)1:42:26.2
2.125Markku HiltunenTerässiilit53:54.1 (3.)1:46:54.0  +4:27.8
3.126Jorma KyllönenKuhmo55:11.3 (4.)1:49:46.5  +7:20.3
4.167Esko TakaloOulunsuun Heitto53:43.9 (2.)1:50:39.4  +8:13.2
5.124Risto JaakolaMäntyharju1:00:08.9 (5.)1:59:48.3  +17:22.1
6.148Heikki KorhonenLahti1:01:47.5 (7.)2:02:04.3  +19:38.1
7.149Hannu KeskisarjaNivalan Polku1:01:13.7 (6.)2:03:23.3  +20:57.1
8.151Aaro HautamäkiTeikko1:03:28.8 (9.)2:08:27.0  +26:00.8
9.144Tarmo MöykkymäkiYlivieskan Kuula1:03:28.1 (8.)2:08:27.3  +26:01.1
10.160Janne RautioToholammin Eläkeläiset1:07:25.7 (10.)2:14:08.3  +31:42.1
Sarjaluettelo
N60 21,1Naiset 60 v 21,1 km 21.1 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura 10 km (Sij.) Tulos Ero
1.139Sirpa RopponenHippoksen Maratonkerho51:44.0 (1.)1:43:05.5
2.141Mervi PerkkiöOulunsuun Heitto54:26.7 (2.)1:49:19.5  +6:14.0
3.137Tiina JounioOulu1:02:01.6 (3.)2:07:58.5  +24:53.0
4.140Päivi HiltunenSiilinjärvi1:13:19.4 (4.)2:25:48.0  +42:42.5
DNS138Sirkka SärkiojaSamba Trail Running Club DNS
Sarjaluettelo
MYL MAANMiehet yleinen maantie 10,0 km 10 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura Tulos Ero
1.309Jukka RahkonenPolvijärven Urheilijat33:48.8
2.360Juuso JänkäläRDS33:58.8  +10.0
3.362Janne EskelinenLimingan Niittomiehet34:37.7  +48.9
4.311Ravinder KohtaniemiYkspihlajan Reima35:38.4  +1:49.6
5.305Teemu MattolaRaahe37:47.3  +3:58.5
6.308Jani MallilaOulu38:03.2  +4:14.4
7.359Toni KattilakoskiKP-V39:10.4  +5:21.6
8.315Pertti LapinkangasONMKY39:18.4  +5:29.6
9.363Kalle HimankaKalajoen Junkkarit40:07.5  +6:18.7
10.306Jimi LeppäläYlivieska40:10.3  +6:21.5
11.312Tuomas TörmänenAinali41:40.8  +7:52.0
12.310Timo OhtonenHillers Trail Running Club43:19.4  +9:30.6
13.320Marko PaavolaKarvoskylän AO43:47.4  +9:58.6
14.346Trond Trydal 43:48.2  +9:59.4
15.364Eero SaariYlivieskan Kuula48:39.6  +14:50.8
16.301Juha RechardtYlivieska50:20.1  +16:31.3
17.342Elias KiljalaYlivieskan Kuula51:20.8  +17:32.0
18.303Niko JurvelinTRIBase51:26.4  +17:37.6
19.345Tuomas VehmasmäkiKannus51:41.5  +17:52.7
20.357Pekka JussilaOulu52:45.7  +18:56.9
21.314Atte HuhtanenYlivieskan Kuula55:10.0  +21:21.2
22.307Jonne HaapalaOulainen55:26.4  +21:37.6
23.349Vesa-Matti Lumimetsä 58:12.9  +24:24.1
24.313Pekka KuivalainenTeam Pekkati59:29.2  +25:40.4
25.316Mika Korkia-AhoOulaisten OP1:00:05.2  +26:16.4
26.340Ylirönni Ville 1:03:10.8  +29:22.0
27.353Vesa SalonenUllavan Kilpa1:04:22.5  +30:33.7
28.341Heikki HalkoYlivieskan Kuula1:05:50.3  +32:01.5
29.352Eino KyöstiHimangan Urheilijat1:08:54.6  +35:05.8
30.318Esa HellmanOulaisten OP1:09:18.8  +35:30.0
31.343Ilkka Repo 1:09:31.5  +35:42.7
32.319Antti VedenpääOulaisten OP1:14:10.2  +40:21.4
33.317Mika HakalaOulaisten OP1:20:45.5  +46:56.7
DNF304Mika HeikuraTeam LeadwiserDNF
DNS302Eero OkkolinOkkolin Service OyDNS
Sarjaluettelo
NYL MAANNaiset yleinen maantie 10,0 km 10 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura Tulos Ero
1.325Sini RahkonenPolvijärven Urheilijat41:00.0
2.365Anna-Kaisa SaariYlivieskan Kuula42:48.6  +1:48.6
3.356Sofia KiveläLimingan Niittomiehet43:25.9  +2:25.9
4.351Karoliina KellolaRaahen Vesa44:22.2  +3:22.2
5.361Tiina MännikköHaapajärvi44:56.8  +3:56.8
6.328Kirsi KotkamaaKokkola46:08.5  +5:08.5
7.348Jatta SeppäläAlatornion Pirkat46:50.8  +5:50.8
8.334Maria LehtoStamina TC47:13.2  +6:13.2
9.350Kirsi AniasAlavieskan Viri48:32.4  +7:32.4
10.326Anne LyytinenJyväskylän Kenttäurheilijat49:38.2  +8:38.2
11.339Kaisa HonkaharjuKälviän Tarmo50:08.2  +9:08.2
12.358Mervi VähäkangasNivala53:00.1  +12:00.1
13.327Kati KuivalainenTeam Pekkati54:03.2  +13:03.2
14.323Anna JokelaOulunsalo55:33.1  +14:33.1
15.355Anna LeinonenOulu56:17.8  +15:17.8
16.347Iina ElorinneVihiluodon Vauhti57:22.2  +16:22.2
17.336Merika RasilaOulaisten OP59:01.7  +18:01.7
18.324Jaana NiiranenSiikajoki1:02:28.2  +21:28.2
19.344Iida-Liisa Repo 1:02:54.2  +21:54.2
20.354Soili SalonenKokkola1:04:22.5  +23:22.5
21.322Satu VäntsiYlivieska1:07:38.4  +26:38.4
22.335Aija-Riikka AutioOulaisten OP1:14:09.9  +33:09.9
23.330Sari KaattariOulaisten OP1:15:24.8  +34:24.8
24.332Marjo HirvonenOulaisten OP1:20:17.3  +39:17.3
25.333Jaana KokkoOulaisten OP1:22:24.2  +41:24.2
26.321Tuulikki SomeroKuntien Heta Palvelut1:22:43.8  +41:43.8
27.329Heli KinnunenOulaisten OP1:32:19.6  +51:19.6
DNS331Hanna-Mari VähätiittoOulaisten OPDNS
DNS337Päivi RuotoistenmäkiOulaisten OPDNS
DNS338Päivi RannanjärviOulaisten OPDNS
Sarjaluettelo
MYL MAASMiehet yleinen maasto 10,0 km 10 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura Tulos Ero
1.411Matti MyllylahtiEdux SkiTeam38:58.8
2.404Markus HernesmaaKannus41:22.1  +2:23.3
3.412Kari MäenpääSodankylä45:40.9  +6:42.1
4.405Taisto LatvalehtoLimingan Niittomiehet46:11.6  +7:12.8
5.402Jukka NiskanenYlivieska47:24.7  +8:25.9
6.403Reima AhtiainenET-Listat Oy Ylivieska50:51.9  +11:53.1
7.417Jukka VaaralaNivala53:55.8  +14:57.0
DNS401Antoine ToualiYlivieskaDNS
Sarjaluettelo
NYL MAASNaiset yleinen maasto 10,0 km 10 km , tilanne
Sija Nro Nimi Seura Tulos Ero
1.410Pirjo SaukkoYlivieska39:43.2
2.416Enni-Sofia SaariYlivieskan Kuula45:23.3  +5:40.1
3.413Marika TiiperiAlatornion Pirkat47:13.6  +7:30.4
4.415Merja SantaniemiKöykkyrin Kiertäjät51:45.3  +12:02.1
5.414Ella OjalaNivalan Urheilijat54:13.1  +14:29.9
6.406Leena SavukoskiYlivieskan Kuula58:28.3  +18:45.1
7.408Maarit KnuutinenKiuruveden Urheilijat1:16:37.6  +36:54.4
8.409Minttu KnuutinenPiippola Siikalatva1:16:37.6  +36:54.4
9.407Anne VuotiYppärin Urheilijat1:16:57.3  +37:14.1
Sarjaluettelo